BIOTOPY
&
BIOKOUAPLIŠTĚ

VEŘEJNÉ KOUPACÍ BIOTOPY A BIOKOUAPALIŠTĚ

Veřejná biokoupaliště a jejich první generace, známá pod názvem koupací biotopy, nabízejí nové ekonomické a ekologické řešení venkovního koupání nejen ve městech a obcích, ale i v kempech nebo u hotelů.

Za 25 let bylo v Evropě postaveno již přes 500 veřejných koupacích biotopů a biokoupališť s velikostí od 50 do 9000 m2.

V České republice za posledních 10 let vyrostlo již více než 20 veřejných koupacích biotopů a stavba dalších modernějších verzí tzv. biokoupališť se v současnoti připravuje.

Koupací biotop je tvořen dvěma přibližně stejně velkými částmi a to koupací a regenerační, které mohou být i zcela oddělené. Koupací část může vypadat libovolně. Co se týče tvaru, může mít i podobu klasického bazénu. Čistění vody, které probíhá v čistící zóně koupacího biotopu, funguje čistě na bázi biologických procesů. Voda v koupacím biotopu díky těmto procesům zůstává čistá a hygienicky nezávadná a to i bez použití chemických přípravků a desinfekce.

Biokoupaliště je modernější varianta koupacího biotopu. Nepotřebuje rozsáhlou rostlinnou regenerační část. Pro čistění vody využívá moderní a efektinější biotechnologie, například biofilmové fitry. Jejich provoz múže být i zcela automatický.

Hlavní přednosti

Hlavních předností koupacích biotopů a biokoupališť je hned několik. Technologie biologického čistění vody je vhodná pro rekonstrukci a obnovu původních a dnes již často nefunkčních koupališť. Investiční a především provozní náklady bývají často až o polovinu nižší, než výdaje spojené se stavbou klasického venkovního koupaliště s chemicky desinfikovanou vodou.

Provoz a údržba biokoupaliště je velmi snadná a samozřejmě probíhá bez užití chemikálií a desinfekčních přípravků. Koupací biotopy a biokoupaliště jsou vhodné pro alergiky, jelikož voda v nich žádným způsobem nedráždí pokožku ani oči. Přestože při biologickém čištění vody neprobíhají žádné chemické čistící a dezinfekní procesy, správně navržené koupací biotopy a biokoupaliště splňují požadované hygienické normy pro přírodní koupaliště.

Zajímavosti koupacích biotopů a biokoupališť

Veřejná biokoupaliště nebo koupací biotopy nemusí být nutně jen o samotném koupání. Dají se dají vybavit různými moderními vodními atrakcemi, jako jsou skluzavky, tobogány, vzduchové masážní lehátka, trysky a podobně. Koupací biotop nebo biokoupaliště lze postavit téměř kdekoli. K přestavbě jsou ideální také i stará nefunkční koupaliště a bazény.

Koupací biotopy a jejich modernější nástupce biokoupaliště jsou novým trendem dnešní doby, který se těší velké oblibě u návštěvníků koupališť a jejich podíl se neustále zvyšuje.

Chcete se dozvědět více o možnostech vybudování veřejného koupacího biotopu nebo biokoupaliště? Potřebujete informace nebo školení k provozování stávajících koupacích biotopů? Obraťte se na náš specializovaný Ateliér Aqua, kde vám rádi zodpovíme vaše dotazy, zpracujeme nabídky, studie a další stupně projektové dokumentace koupacího biotopu nebo biokoupaliště, popřípadě zajistíme samotnou realizaci vašeho záměru.

Příklad rekonstrukce bazénu s chlórovou dezinfekcí vody na BIOkoupališti Świętochłowice

Stavba nového koupacího biotopu Borek